Co to jest kiła?
1

A A A

Kiła, podobnie jak większość chorób wenerycznych, to wstydliwa przypadłość, o której nie mówimy zbyt wiele. Niestety, okazuje się, że w dzisiejszych czasach nastąpił jej nawrót i coraz więcej osób zgłasza się do lekarza z jej objawami.

Kiła, znana również pod pojęciem syfilisu, to przewlekła choroba zakaźna przenoszona głównie drogą płciową. Zdarzają się również przypadki zakażenia dziecka przez chorą matkę, jeszcze w trakcie życia płodowego. Wywołuje ją bakteria o nazwie krętek blady lub krętek kiły.

Na określenie tego schorzenia, używano kiedyś także takich terminów, jak „choroba francuska” (epidemia kiły wybuchła w armii francuskiej), „choroba polska” (w Rosji), „choroba niemiecka” (w Polsce), „choroba angielska” (we Francji). Pojawiały się także inne nazwy jak franca, choroba dworska, syf, weneria, choroba miłosna, sekretna choroba, świerzba lub choroba hiszpańska

Pierwsze przypadki

Co to jest kiła?

Model głowy pacjenta z kiłą trzeciorzędową, fot. AxelBoldt, via Wikimedia Commons

Dotychczas nie odkryto dokładnie, skąd pochodzi kiła. Według niektórych teorii syfilis był chorobą występującą jedynie na obszarach dzisiejszego Haiti, skąd został przywieziony do Europy w XV wieku przez marynarzy Krzysztofa Kolumba. W Europie odkryto ją po raz pierwszy w 1494 roku w trakcie wojny o Neapol.

Istnieje również teoria głosząca, że kiła pojawiła się w Europie, w tym w Polsce znacznie wcześniej. Potwierdzeniem tych przypuszczeń, ma być jedna z postaci wyrzeźbionych na ołtarzu Wita Stwosza w Krakowie, która ma charakterystyczny dla objawów syfilisu, nos siodełkowaty.

Leczenie

W diagnozowaniu tej przypadłości znaczącą rolę odgrywa badanie serologiczne, czyli badanie krwi w celu wykrycia odpowiednich przeciwciał. Dawniej kiła była chorobą, która zbierała duże, śmiertelne żniwo. Była plagą, niekiedy przybierającą rozmiary epidemii, z którą medycyna nie potrafiła sobie poradzić. Wiele kuracji było nie tylko bezużytecznych, ale także szkodliwych dla pacjenta. Pierwszy skuteczny lek, czyli penicylinę, wprowadzono dopiero w latach 40. XX wieku. Obecnie znane są metody jej leczenia głównie wykorzystujące kurację antybiotykową, które skutecznie radzą sobie z chorobą.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podają, że co roku na kiłę choruje 12 milionów osób. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się w krajach rozwijających się. W Polsce, w 2005 roku na kiłę chorowało 613 osób, a współczynnik zapadalności wynosił 1,61.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*