Kiła to podstępna choroba. Zbadaj się, zanim będzie za późno!
12

A A A

Kiła jest jedną z najgroźniejszych chorób wenerycznych. W ostatnich latach stwierdza się wzrost zachorowań na choroby weneryczne na całym świecie, co jest spowodowane w dużej mierze postępem w dziedzinie antykoncepcji. Coraz mniej osób korzysta bowiem z prezerwatyw, które w dużej mierze chronią nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale również przed przenoszeniem różnych groźnych chorób płciowych.

Diagnostyka kiły

Kiła jest spowodowana zakażeniem krętkiem bladym. Dochodzi do niego na drodze stosunku pochwowego, oralnego lub analnego. Przy zaawansowanej postaci kiły, zmiany chorobowe obecne są również w górnej części układu oddechowego, przez co możliwe jest również zarażenie przez pocałunek. Bakterie wnikają przez błony śluzowe do organizmu i wraz z krwią lub chłonką rozprzestrzeniają się po organizmie, powodując ogólnoustrojowe, ciężkie zakażenie. Nieleczona choroba daje wiele objawów, kończy się przeważnie poważnymi uszkodzeniami układu nerwowego oraz układu ruchu.

Kiła to podstępna choroba. Zbadaj się, zanim będzie za późno!

Objaw kiły: wysypka na dłoniach, fot. CDC/ Robert Sumpter, via Wikimedia Commons

Diagnostyka tej choroby wenerycznej w dużej mierze opiera się o dokładny, szczery wywiad z pacjentem. Kiła bowiem swoimi objawami przypomina wiele innych chorób, dlatego lekarz może mieć spore trudności z ustaleniem przyczyny, gdy nie dostarczymy mu informacji na temat naszego życia seksualnego.

W przypadku podejrzenia zakażenia krętkiem bladym, wykonuje się niezbędne badania laboratoryjne w celu wykrycia serologicznych odczynów kiłowych. W krwi chorego człowieka są obecne specyficzne przeciwciała, których możemy wyróżnić dwa rodzaje. Pierwszym z nich są antygeny skierowane przeciwko pewnym składnikom błony komórkowej krętka – jest to nieswoista odpowiedź immunologiczna, bowiem antygeny te powstają w wyniku zakażeń innymi rodzajami krętka. Drugi typ jest już skierowany przeciwko samej bakterii i to on daje pewność zakażenia akurat krętkiem bladym – najpierw wykonuje się jednak pierwsze, przesiewowe badanie.

Leczenie

Nieleczona kiła prowadzi do rozległych uszkodzeń w organizmie, dlatego bardzo ważne jest wczesne dostrzeżenie pierwszych objawów. W leczeniu tej choroby cywilizacyjnej stosuje się przede wszystkim terapię antybiotykami, której długość jest zależna od wielu czynników. Najczęściej stosowanymi antybiotykami są: penicylina, doksycyklina, erytromycyna oraz ceftariakson.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Kiła to podstępna choroba. Zbadaj się, zanim będzie za późno! Przemek

    Czy prezerwatywa w 100% zabezpieczy mnie przed zarażeniem?

    Odpowiedz